Консультує медсестра


 


 

 Туберкульоз

       Туберкульоз     інфекційне     захворювання,     яке     викликається      мікобактерією туберкульозу. Туберкульоз не має «адреси», «посади», не має «паспорта», не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для усіх.

       Джерело інфекції - хвора людина на активну форму туберкульозу, 55 видів тварин, 25 видів птахів, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, в яких живе, розмножується та зберігається збудник туберкульозу.

       Шляхи передачі. Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхом. Збудник туберкульозу може виділятися під час кашлю, чхання, розмови. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку - книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні). За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.

       ОСНОВНІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ: кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла; утруднене дихання; біль в грудях; поганий апетит; постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

       Для профілактики туберкульозу обов'язково необхідна вакцинація дітей (на 3-5 день у пологовому будинку) і їх ревакцинація - 7 і 14 років.

       Обстеження та лікування туберкульозу в Україні безкоштовне! На весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи (Закон України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» від 05.07.01 р. № 2586-ІП ст. 20).

       ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИЛІКОВНИЙ! при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря. Туберкульоз не виліковується - якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотичними засобами

       Не займайтесь самолікуванням! Жодні відомі народні засоби не можуть вилікувати туберкульоз. Їх можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультацій з лікарем.

ЯК ВБЕРЕГТИСЬ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ

       1. Якщо Ви більше 2 тижнів почуваєтеся погано, Вас турбує кашель, маєте знижений апетит, підвищену температуру, пітливість, особливо вночі, задуху, кровохаркання НЕГАЙНО зверніться до свого дільничного лікаря-терапевта. Головне вчасно звернутись за медичною допомогою.

       2. Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим більше шансів у хворого на повне вилікування.

       3. Своєчасно виявлений хворий, що одержує повноцінне лікування, через 6-8 тижнів не є джерелом інфекції. Вчасно розпочате лікування є запорукою повного вилікування. Категорично забороняється переривати лікування!

       4. При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко.

       5. Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз на два роки пройти флюорографічне обстеження.

       6. Один раз на рік флюорографічно обстежуються особи з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та 12-палої кишки, ВІЛ-інфіковані та інші).

       7. Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати квартиру в чистоті, частіше провітрювати.

       8. Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами.

       9. Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни при використанні молока і м'яса, надійно піддавайте їх термічній обробці. Не купляйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд.

 


 

КІР

ЯК РОЗПІЗНАТИ ХВОРОБУ?

       Інфекція потрапляє до організму через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і через конюнктиву ока.

       Інкубаційний період уразі кору триває від 9-ти до 17-ти днів. В осіб, які отримали імуноглобулін або інші компоненти крові, він може подовжуатися до 21-го дня.

       Спершу кір "маскується" під звичайне ГРЗ. Очі червоніють, сльозяться, якщо відтягнути повіку, то побачите, що з внутрішнього вона має яскраво-червоний колір. Такий самий колір мають і слизові рота й мякого піднібіння. Другог-третього дня хвороби на слизовій оболонці губ, щік, ясен зявляються дрібні (до міліметра) сірувато-білі плями, оточені червонуватим віночком - вони характерні тільки для кору

       Зявляється частий сухий кашель, температура підвищується з кожним днем.

       Третього-четвертого дня (інколи пятого-шостого) з"являється висип (спершу за вухами та на обличчі) - маленькі рожеві цятки, які, зливаючись одна з одною, утворюють плями, що розходяться все нижче і нижче. У важких випадках укривають усе тіло. Через кілька днів висип зникає так само, як і з"явився, після нього залишаються пігментні плями, які також згодом зникають.

       Під час періоду пігментації зазвичай уже нормалізується темперпатура тіла, зменшуються катаральні  явища, прое дитина ще дуже слабенька і виснажена. А тому, якщо навіть вона вже повністю одужає  і у вас буде змога ще трохи поберегти її, нехай залишиться вдома, скажімо, під наглядом бабусі - не треба відправляти дитину одразу до дитячого садка чи до школи.

ЩО РОБИТИ? 

       Кір не найлегша з вірусних інфекцій, а тому, якщо дитина захворіла, припильнуйте її, робота не вовк, у ліс не втече, а ускладнення після кору можуть виникнути дуже важкі. Оскільки ця інфекція викликає різке зниження імунітету, то підхопити на додачу ще якусь бактеріальну інфекцію дуже легко. Тож нехай у дні, коли дитина хворіє, гостей у вас буде якомога менше, навіть, якщо це бабусі, які вже перехворіли на кір іще в дитинстві. Подбайте і про власну гігієну.

       В разі захворювання в організмі дитини різко знижується вміст вітамінів А і С. А тому неодмінно давайте їх хворому, а ще краще давайте одразу, як лишень дізнаєтесь, що дитина перебувала в контакті з хворим на кір. Памятайте, що інфікований стає заразним уже за день-два до вияву перших симптомів і залишається таким, аж поки від появи висипу не мине п"яти днів. Ну і, звичайно, дотримуйтесь усіх рекомендацій лікаря.

       Увага! Якщо температура не знижується через дв дні після виникнення висипу або якщо вона падає, а через день чи через два знову підвищується, то цілком ймовірно, що це вияви ускладнення. Після кору часто виникають вушні абцесси, бронхіти, запалення легень. У такому випадку одразу викликайте лікаря!

       Поки температура висока, дитину не слід годувати насильно. А от пити вона повинна часто. Хворі на кір болісно реагують на яскраве світло. Колись навіть вважали, що світло може зашкодити й ускладнити перебіг захворювання. Тепер уже доведено, що воно безпечне для хворого, але краще затемніть кімнату, якщо малюк просить.

ПРОФІЛАКТИКА

       Захворювання можна уникнути,якщо вчасно, ще до появи перших ознак захворювання, ввести дитині гамма-глобулін. Особливо важливо це для малюків до п"яти років, адже в дітей такого віку ускладнення виникають часто, і вони є напрочуд важкими. Щоправда, позитивна дія гамма-глобуліну триває від двох тижнів до місяця. А тому, якщо ви знаєте, що дитина контактувала із хворим на кір, обов"язково порадьтеся із лікарем. Під час лікування кору, як і будь-якої вірусної інфекції, антибіотики зазвичай неефективні, їх призначають у разі виникнення ускладнень.

 


 

Як вибрати корисні напої для дитини

       Те що діти п’ють багато рідини, нікого не дивує. Ще б пак, адже вони  так багато рухаються! Тому батьки завжди мають вирішувати, чим напоїти дитину. Наше завдання – не просто втамувати, але й дати малюкові можливість заповнити втрату живильних речовин в організмі. І якщо раніше було прийнято варити киселі й компоти, давати какао й каву з молоком, віджимати свіжі соки, то сьогодні батьки пропонують соки з пакетів, лимонади й навіть енергетичні напої. Спостерігаючи за американськими дітьми, педіатри дійшли висновку, що споживання енергетичних і так званих «спортивних» напоїв найімовірніше призводить до  ожиріння.

       Найкраще втамувати спрагу дитина може саме водою. Тому витратьте час на вивчення ринку й знайдіть таку воду, у якій не містилися б консерванти, але було достатньо мікроелементів для вашої дитини. А якщо ви прагнете, щоб малюк отримав потрібні вітаміни, варіть свіжі компоти морси і киселі. Однак не захоплюйтеся  додаванням цукру.

       Купіть соковичавницю й балуйте дитину свіжим соком. Чи слід давати дитині чай і каву? Чай також містить необхідні зростаючому організму речовини, а кава або какао з молоком здавна є складовими дитячого меню.

 


 

Отрута в яскравій упаковці

       Прилавки базарів, комерційних лотків і навіть продовольчих магазинів заполонили всілякі шоколадки, кекси та льодяники імпортного виробництва.

       І хоча перша хвиля ажіотажу навколо закордонної продукції потроху спала, люди часом таки спала люди часом спокушаються барвистою обгорткою. А от до обгортки, перш ніж відкрити гаманець, варто придивитися уважніше.
Річ у тім, що на наш ринок потрапляє 80% продукції харчування так званої третьої категорії, тобто призначеної для вивозу у країні, що розвиваються.

       Ці консерви, напої, кондитерські та кулінарні вироби  заборонені для реалізації в країнах – членах  Організації економічного співробітництва і розвитку, оскільки містять шкідливі для здоров’я людей емульгатори. Так емульгатори, як правило, позначаються на упаковках певними знаками, за якими обізнані іноземці відрізняють їстівний продукт від «умовно їстівного».

       Таблицю цих знаків пропонуємо до уваги наших читачів і наполегливо радимо: якщо ви прочитаєте на упаковці придбаної шоколадки чи кексу  літеру «Е» з числом-поверніть товар продавцеві. Якщо вказаних у списку знаків немає – можете пригостити дитину. Але найкраще все-таки довіряти продукції власної країни, бо українські підприємства складають цілком гідну конкуренцію багатьом закордонним фірмам.

І ще порада: не забувайте, що замість цукерки дитину краще пригостити яблуком, а замість імпортного напою - домашнім компотом.

Речовина та вид впливу на організм

К-102 небезпечний Е-103 заборонений
Е-104 підозрілий Е-105 заборонений
Е-110 небезпечний Е-111 заборонений
Е-120 небезпечний Е-121 заборонений
Е-122 підозрілий Е-123 дуже небезпечний
Е-124 небезпечний Е-125 заборонений
Е-126 заборонений Е-127 небезпечний
Е-130 заборонений Е-131 канцероген
Е-140 підозрілий Е-142 канцероген
Е-150 підозрілий Е-152 заборонений
Е-171 підозрілий Е-172 підозрілий
Е-173 підозрілий Е-180 підозрілий
Е-210 канцероген Е-211 канцероген
Е-121 канцероген Е-213 канцероген
Е-214 канцероген Е-215 канцероген
Е-216 канцероген Е-217 канцероген
Е-221 розлад  кишечника Е-222 розлад кишечника
Е-223 розлад кишечника Е-224 розлад кишечника
Е-226 розлад кишечника Е-230 шкідливий для шкіри
Е-231 шкідливий для шкіри Е-232 шкідливий для шкіри
Е-238 шкідливий для шкіри Е-240 канцероген
Е-241 підозрілий Е-250 розлад тиску
Е-251 розлад тиску Е-311 висип
Е-312 висип Е-313 висип
Е-320 холестерин Е-321 холестерин
Е-322 холестерин Е-330 канцероген
Е-338 розлад шлунка Е-339 розлад шлунка
Е-340 розлад шлунка Е-341 розлад шлунка
Е-407 розлад шлунка Е-450 розлад шлунка
Е-461 розлад шлунка Е-462 розлад шлунка
Е-463 розлад шлунка Е-464 розлад шлунка
Е-477 канцероген Е-486 розлад шлунка
Е-495 розлад шлунка    

 


 

ПРО ЧИПСИ, МОЗОК І НАРКОТИЧНУ ЗАЛЕЖНІСТЬ


 

Вбивчо смачні чипси

       Польські  вчені назвали вживання продуктів харчування з вмістом акриламіду чинником, що сприяє розвитку хвороб серця. Перш  за все, це стосується чипсів і картоплі фрі.

       Ще раніше довели, що акриламід підвищує ризик захворювання на рак і виникнення розладів нервової системи. Та це ще не всі біди, які загрожують дітям внаслідок уживання смачних і хрумких чипсів. Працівники Брістольського університету з допомогою дослідження, в якому взяло участь 14 тисяч дітей, з’ясували, що в малюків, які до трирічного віку куштували чипси, потім виявляли знижені показники IQ .

       На жаль, навіть зміна раціону в подальшому не виправляє ситуації. 20% дітей, які погано харчувалися у 3-річному віці, надалі демонстрували зниження рівня I Q  на п’ять пунктів. Адже в перші три роки життя мозок швидко розвивається, на його активність впливає багато чинників, зокрема й харчування. А ось продукти, які діти вживали в 4 – 7 – річному віці, вже не впливають на функціонування мозку.

Звідки така незрозуміла любов?

       Чому діти так люблять солодощі, чипси, газовану воду, фаст-фуд? Дієтологи переконані, що причина в підсилювачах смаку, ароматизаторах тощо, тобто в тих самих харчових добавках, які, впливають на рецептори язика, дають відчуття насиченого смаку. Такі добавки викликають харчову залежність, якій дитина протистояти ще не може.

       Однак нещодавно дослідники з’ясували, що насправді все ще гірше.

       Багато харчових добавок впливають не лише на рецептори язика, а й на центр сприйняття смаку в мозку, формуючи стійкий потяг. Тобто в дитини, якій часто купують чипси, шоколадні батончики, гамбургери або сильногазовані напої, виникає залежність, яку часто можна порівняти з алкогольною чи нікотиновою. А тому не варто йти на повідку в дітлахів, які випрошують усілякі сумнівні смаколики, а тим паче, гуляючи у вихідні містом, ласувати всією сім’єю гамбургерами, картоплею фрі та запивати все це сильно газованими напоями. «Присісти» на таку їжу легко, але щоб відучити від неї дитину, потрібно буде витратити чимало сил, тим паче, коли багато її друзів їдять усе те «добре» і нічого, живі-здорові. Дитині не поясниш, що сплеск захворювань на цукровий діабет, ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту, алергія – це все «подарунки» сучасного способу життя та харчування. Що екземи, тонзиліти, часті ГРВІ – це теж реакція організму на нездорову їжу. Дитина просто не мислить такими категоріями.

Хімія в чайнику

       Спробуйте провести декілька домашніх експериментів.

       Налийте в чайник із накипом газовану воду, закип’ятіть, покажіть дитині чистенькі стіни і скажіть, що так само роз’їдається її шлунок.

       Або покладіть на ніч у склянку з газованою водою крихітний шматочок м’яса, нехай дитина побачить уранці, що цей шматочок майже розклався.

 


 

ЗАХВОРЮВАННЯ ЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ

       Ендокринна система представлена в організмі сукупністю так званих залоз  внутрішньої секреції (ендокринних залоз). Вони наділені властивістю виробляти та виділяти гормони – біологічно активні речовини, необхідні для регулювання обміну речовин.

       До залоз внутрішньої секреції відносяться: гіпофіз, щитовидна залоза, пара щитовидні залози, вилочкова залоза, надниркові  залози, підшлункова залоза.

       Порушення ендокринних залоз приводить к череді тяжких захворювань.

       При порушенні функції підшлункової залози розвивається інсулінова недостатність, яка приводить до розвинення  цукрового діабету. Це найчастіше ендокринне захворювання, трапляється в дитячому віці. В світі налічується біля 70 млн. хворих цукровим діабетом, із них 5 – 10% складають діти.

       Лікування цукрового діабету складається із введення інсуліну та дотримання дієт.

       Захворювання щитовидної залози складають 14% від всіх ендокринних захворювань у дітей. Одне із найбільш поширених захворювань – дифузний токсичний зоб. При цьому захворюванні щитовидна залоза збільшена та має місце інтоксикація (легка, середня і тяжка).

РЕКОМЕНДОВАНІ ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ:

       Морепродукти, яйця, овес, гречана крупа, бобові, редиска, морква, йодована сіль, часник, щавель, зелена цибуля, риба, буряк, горобина, сир, яблука, зернові салати, вінегрет, рибні консерви з рослинною олією, капуста, кисломолочні продукти.

ОБМЕЖЕННЯ:

       Сметана, вершки, тістечка з кремом, кава, какао, шоколад, маринади, м’ясні та кісткові бульйони, засолка, копчені продукти харчування.

РЕКОМЕНДОВАНІ СТРАВИ:

·       Салат з білокачанної капусти
·       Салат рибний
·       Салат з сирих овочів
·       Котлети капустяні  з яблуками
·       Запіканка з капусти
·       Запіканка з моркви і квасолі
·       Каша пшоняна з гарбузом
·       Плов фруктовий

  


 

У дитини висока температура

Підвищення температури

       Підвищення температури у дітей дошкільного віку спостерігається значно частіше, ніж у дорослих. Це пов’язано з недосконалістю центру терморегуляції у дітей дошкільного віку. З підвищенням температури тіла дитина стає млявою, вона відчуває загальну слабкість, головний біль. Часто підвищення температури супроводжується блюванням. Дитина стає дратівливою і плаксивою, іноді у неї виникають марення та судоми.

Допомога при підвищенні температури

       Найважливішим при підвищенні температури є лікування гіпертермічного синдрому. З метою попередження небезпечних наслідків перегрівання дитячого організму дорослим слід виконати такі дії:
·                                  роздягнути дитину;
·                                  забезпечити доступ свіжого повітря у приміщення;
·                                  якомога частіше напувати хвору дитину, запобігаючи зневодненню  організму. До звичайної добової норми питної води необхідно додавати різні соки, морси, мінеральну воду з розрахунку по одній десертній ложці на 1  кг. маси тіла дитини.

       При гіпертермії слід використовувати фізичні способи охолодження:
·                                  обтирати шкіру 3% розчином оцту або спирту, а область печінки й передньої поверхні стегон слід обтерти холодною водою для збільшення тепловіддачі;
·                                  прикладати до голови та магістральних судин міхур з льодом через пелюшку;
·                                  ставити клізми з прохолодною водою (температура води – 10 – 20 градусів Цельсія, об’єм – 20 – 30мл.   залежно від віку дитини);
·                                  за  можливості обдувати ноги дитини вентилятором.

Примітка: Медикаментозні жарознижувальні засоби ліпше застосовувати у свічках, а саме: свічки «Цефекон» - один – два рази на день.

Два типи зниження температури

       Період зниження температури може відбуватися за двома типами: швидко (критично) зі зниженням до 36  градусів, з різким зниженням судинного тонусу і артеріального тиску, загальною слабкістю аж до калапсу, і повільно (лірично).

       У першому випадку дитину слід зігріти, прикласти грілку до ніг та рук, переодягнути у суху білизну, попередньо насухо витерши з тіла піт, поміняти постільну білизну.

       У другому випадку потрібно частіше поїти і годувати. Їжу слід давати невеликими порціями.

       Знаючи усі ці правила надання долікарської допомоги, ви не згаєте марно час, а кваліфіковано допоможете дитині до приходу лікаря.

 

Нехай ваші діти будуть здорові та щасливі!

Категорія: